Fő tartalomhoz
Lindab Logo
Choose languge

A legnagyobb sebességi fokozatban a Lindabbal

A Central European Transport Kft. eddig bérelt épületben végezte kamionjainak javítását. Tavaly azonban úgy döntöttek, hogy önerőből saját szervizcsarnokot építtetnek Kecskemét ipari parkjában. Egy modern és tágas Lindab Systemline csarnokot.

​ Az együttműködés tapasztalatairól kérdeztük Mihalik Róbertet, a beruházó cég egyik tulajdonosát és Balatoni Mátyást, a kivitelezést végző Rotech Motor Kft ügyvezetőjét.
Miért pont a Lindab?
Mihalik Róbert: A tulajdonostársam nemrégiben új tetőt csináltatott a családi házára. A Lindab tetőfedő rendszerét vette meg. Mivel nagyon elégedett volt azzal a folyamattal, ahogyan a felmérés, az árajánlat, a szállítás történt, és – természetesen -  a termékeket is tetszetősnek, továbbá profi minőségűnek ítélte, azt javasolta, hogy próbálkozzunk meg egy komplett Lindab csarnokkal. Persze egy ilyen invesztíció megkövetelte, hogy más vállalattól is kérjünk be ajánlatot.
Ez bizonyult a legolcsóbbnak?
M.R.: A summa rovatban nagyjából azonos árak szerepeltek. De! Mivel magunk is műszaki emberek vagyunk, igen bizalomkeltő volt, hogy az általunk felkért tervezőiroda engedélyes rajzai alapján a Lindab elkészíti a statikai terveket, ezekből a gyártmánytervet, majd a méretezést. Hazai üzemében elvégzi a gyártást, az összes - még a legkisebb - alkatrész pontos jelölését, ráadásul kivitelezési útmutatót is mellékel. Világosan látszott, hogy itt egy komplex és a legapróbb részletekig kidolgozott rendszerről van szó, azaz nem adódnak kompatibilitási problémák, a szerelés nem fog késedelmet szenvedni műszaki problémák miatt stb.
Nem elhanyagolható persze a hosszú távú garancia sem, amit a Lindabtól kaptunk.

Mik voltak a legfontosabb elvárásaik az új épülettel kapcsolatban?
M.R.: Mivel a karbantartásra berendelt kamionok jelentős mennyiségű üzemanyagot is tárolnak, ügyelni kellett a tűzbiztonságra. A járművek mérete pedig tágas teret, nagy belmagasságot igényel. Hangsúlyos szempont volt a szerviz épületének, illetve a hozzárendelt irodáknak az energiahatékonysága. Lévén az objektum egy multinacionális cégekkel teli, modern ipari parkban került megépítésre, a küllemével sem szerettünk volna egy ilyen környezetben szégyent vallani.
Hogyan oldotta ezt meg a kivitelező?
Balatoni Mátyás: Kezdjük az adatokkal. A Lindab Systemline rendszert valóban a legnagyobb csarnokok építésére találták ki. A számok esetünkben is érzékeltetik az impozáns méreteket, hiszen 500 négyzetméteres alapterületről, 22 méteres fesztávról, 7.2 méteres gerinc és 6 méteres vállmagasságról beszélhetünk. Bár a könnyűszerkezetes építészet egyik nagy előnye a kisebb önsúly, a tartószerkezetnek itt különösen nagy terhelést kell kibírnia, tudniillik a szélső hat méteres keretállás egy födémmel lett megosztva vízszintesen. Ezt a kiugró részt, amely az irodáknak biztosít helyet, a csarnokhoz építettük.

Úgy tudom, a betonfödém építésénél speciális módon használták a Lindab trapézlemezeit.
B.M: A nagy hullámmagasságú acél trapézlemezeknek kettős szerepet szántunk. Egyrészt ez adta magát a zsaluzatot, amire a beton került, másrészt – mivel ezt nem távolítottuk el –a belső térből fémes felület látszik, ami harmonizál az épület többi részével. Ez az eljárás egyébként nagyon meggyorsította ezt a munkafázist, mert ha a hagyományos módszert alkalmazzuk, akkor a zsalut előbb fel kell építeni, azután el kell bontani, a betont alulról kezelni kell, azaz csiszolni és festeni.
Szervizről és irodákról lévén szó a csarnokot szigetelni is kellett. Milyen technológiával oldották meg ezt?
B.M.: A Lindab szendvicspaneljével. Ennek az a lényege, hogy két ún. acéllemez  - vagy ahogyan a szakzsargonban mondják –, fegyverzet fogja közre a hőszigetelő anyagot. Ezek - miként a Lindab termékei általában – tűzihorganyzott, svédacél alapanyagból készülnek. Felületüket pedig olyan speciális bevonattal borítják, amely megakadályozza a korróziót. Statikai szempontból az a hatalmas előnyük, hogy - az acél tulajdonságaiból fakadóan - ezek a szendvicspanelek önhordó képességgel bírnak, nagyon jók a mechanikai mutatóik. Éppen ezért alkalmasak az olyan csarnokoknál, ahol nagy felületű térelhatárolókat kell kialakítani. Mi a 12 cm vastagságú, PIR habos változatot építettük be a tetőn, illetve a csarnok homlokzatán. Az irodáknál azonban a hatályos tűzvédelmi előírások miatt a kőzetgyapotos változattal dolgoztunk. Mindkét anyag hőáteresztési mutatója alacsony. Esetünkben a 0.17-es lambda érték jóval túlteljesíti az ilyen épületek esetében előírt 0.3-ast. Ugyanakkor hangsúlyozom, hogy a szendvicspanelekkel mind a tervezőknek, mind a kivitelezőknek nagyon egyszerű dolgoznia. Az előbbiek biztosak lehetnek abban, hogy a Lindab ezen termékei a teherbírás, az energetikai mutatók és a tűzállóság tekintetében tökéletesen megfelelnek a műszaki előírásoknak. Mi pedig, akik a szerelést végezzük, az előregyártottság magas foka miatt gyorsan tudunk haladni.
Milyen egyedi, innovatív elemeket építettek be még?
B.M.: Érdemes megemlíteni, hogy a tetőn a Lindab bevilágító paneljeit alkalmaztuk. Ezek természetes fényt, ezáltal kellemesebb munkakörnyezet biztosítanak a dolgozók, illetve alacsonyabb energiaszámlákat az üzemeltetők számára. A Lindab szállította ezekhez az alrendszerekhez a kereteket, a szegélytámaszként funkcionáló gumicsíkokat, a tömítő anyagot, a csavarokat, az alátéteket, a különleges vízzáró rögzítőket, a tömítő pasztát, és mindezekhez még külön szerelési útmutatót is mellékeltek. A részletes felsorolással csupán azt kívántam érzékeltetni, hogy milyen aprólékos pontossággal vannak kitalálva ezek a szisztémák. Könnyedén illeszthetőek más szerkezetekhez is, de mégis együtt az igaziak!

A fentiekben elhangzott műszaki megoldások realizálódnak-e a beruházói elégedettségben is?
Mihalik Róbert: Pozitív válaszomat konkrét példákkal tudom alátámasztani. Az a tény, hogy a szerkezet szerelése csupán három hónapot vett igénybe, megtakarításként köszön vissza abban a bérleti díjban, amit már nem kellett megfizetnünk, hiszen saját csarnokunk, irodáink lettek.
Mint Balatoni Mátyás említette, a Lindab szerkezeti elemei több szempontú minőségi tanúsítványokkal rendelkeznek. Egy ekkora épület üzembe helyezésének engedélyeztetése nem egyszerű feladat. Viszont, amikor a megfelelő dokumentumokat kiállítani hivatott szakemberek látták, hogy a Lindab termékeiből építkeztünk, a folyamat felgyorsult, hiszen nem volt szükség az egyes elemek részletes ellenőrzésére.
Szállítmányozás vállalatként magunk is milliós gépekkel dolgozunk, milliós rakományokat juttatunk célba. Sikerünk alapja a járművek karbantartásától a gazdaságos és környezetbarát üzemeltetésen túl a logisztikai struktúra kialakításáig és a tökéletes ügyfélkezelésig a modern technológia professzionális integrációja. Munkánkat a gazdaságosság, az ergonómia, a praktikum a természetesség, az energiahatékonyság és a biztonság jegyében végezzük. Amikor fejlesztésbe kezdtünk, pont ezt vártuk a beszállítótól is. Úgy vélem, hogy mivel mindezeket a Lindabtól maradéktalanul megkaptuk, bátran kapcsolhatunk a legnagyobb sebességi fokozatra.  
 

Tekintse meg a csarnokról készült videónkat.