Hővisszanyerős szellőztetőrendszerek a hőhullám ellen
Az éghajlatváltozás következtében a hőhullámok egyre hosszabbak, gyakoribbá és súlyosabbá válnak. A megfelelő óvintézkedések megtétele nélkül az extrém hőség hőgutát okozhat. A hőhullám egy sorozat, amikor minimum öt egymást követő napon keresztül az átlaghőmérséklet öt vagy annál több fokkal meghaladja a hosszútávú átlagos középhőmérsékletet az adott hónapra nézve.
Az emberi tevékenység növeli az üvegházhatású gázok, például a szén-dioxid mennyiségét, mely megköti a nap melegét. Ez napjainkban gyakoribb és intenzívebb hőhullámokhoz, valamint egyéb szélsőséges időjárási eseményekhez vezetett.
Hogyan védekezhetünk a hőhullám ellen? Hogyan készüljünk fel hosszú távon a forró nyarakra?
A védekezés néhány egyszerű tevékenységgel is lehetséges, például húzzuk be a függönyöket, vagy húzzuk le a redőnyöket napközben, és tartsuk zárva az ablakokat. Éjszaka nyissuk ki az ablakokat, hogy lehűtsük a házat. Kint tartózkodás esetén igyunk vizet rendszeres időközönként, használjunk fényvédő krémet, sapkát vagy napernyőt, és próbáljunk meg árnyékban maradni. Ideiglenes hűsítő menedékként térjünk be egy-egy légkondicionált épületbe.
Ültessünk fákat! Ez nem csupán hűs árnyékot biztosít a forró napokon, de hozzájárul a levegő tisztaságához is, csökkentve a környezeti terhelést. A fák hosszú távon védelmet nyújtanak a hőhullámokkal szemben, és jótékony hatással vannak a bolygónkra, így a mi egészségünkre is.
A megfelelő szellőztetés is menedék lehet a magas külső hőmérséklet elől. Viszont szellőztetőrendszer nélkül a meleg külső levegő beáramlik az épületbe, ami tovább rontja a helyzetet.
Továbbá, ha nő a hőség, nő a levegőszennyezés is. Ez a levegő minőségének romlásához és az egészségügyi kockázatok növekedéséhez vezet.
A split klíma nem old meg mindent
Kézenfekvő megoldás lehet a split klímaberendezés beépítése. Mégis, a split klíma nem old meg mindent, hiszen csak a belső levegőt keringteti és hűti, friss levegőt nem ad. Jellemzően, ahol klímaberendezést használnak, kevesebbet szellőztetnek a beltéri hűvös levegő megőrzése érdekében, így a különböző beltéri forrásokból származó káros kémiai és biológiai légszennyezők feldúsulnak a helyiség levegőjében.
Hosszabb távon a friss, szűrt és a kinti levegőnél hidegebb levegőt biztosító mesterséges szellőztetőrendszerek beépítése a biztos megoldás. A rendszer friss levegő bejuttatása mellett eltávolítja az elhasználódott levegőt is. Emellett a megfelelően kiépített szellőztetőrendszer az alacsonyabb energiafelhasználás révén jelentős szerepet játszhat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Hogyan válasszunk megfelelő lakossági szellőztetőrendszert?
A http://lindab.eagent.hu/ honlapon található kalkulátor segítségével kiszámíthatjuk a szükséges friss levegő mennyiséget, továbbá a program felajánl nekünk légkezelő csomagokat szellőztető gép típusokkal és teljes csomag árakkal együtt.
A megfelelő gép kiválasztása több tényezőtől függ, például az ingatlan alapterületétől, a benntartózkodók számától, vagy azon helyiségek összterületétől és darabszámától, ahová befúvás szükséges.
Inspirálódjon az egészséges beltéri komfortról, a szellőztetőrendszerek előnyeiről és az energiahatékony megoldásokról a légtechnikai lakossági blogbejegyzéseinkből!